Alternátor

Princip generátoru objevil Michael Faraday. Dokázal, že ve vodiči vzniká elektrický proud, jestliže se pohybuje napříč magnetickým polem. Tento jev se nazývá elektromagnetická indukce. Nejvýhodnější uspořádání je takové, když se z vodičů vytvoří cívky, které se otáčejí mezi póly trvalého magnetu. Přesně tak to provedl Faraday roku 1831.

Točivým strojům na výrobu elektrické energie se říká generátory. Generátory střídavého proudu se nazývají alternátory, generátory stejnosměrného proudu se nazývají dynama.

Alternátorem slouží k přeměně rotační kinetické (mechanické) energie na elektrickou ve formě střídavého proudu. Výstupní střídavý proud (a odpovídající střídavé napětí) může být jednofázový nebo vícefázový. Alternátor pracuje na principu elektromagnetické indukce.

Na počátku se v průmyslu využívala dynama, protože lidé neměli důvěru ke střídavému proudu a chyběly motory na střídavý proud.

Roku 1881 na výstavě v Paříži všechny ohromil THOMAS ALVA EDISON svým dynamem, kterému říkal Jumbo. Toto dynamo bylo ve své době největší na světě a dodávalo proud 2000 žárovek. Poháněl ho parní stroj a dohromady vážilo 27 tun.

Na koncepci alternátoru přišel jako první srbský vynálezce NIKOLA TESLA. Myšlenka ho napadla, když se v Budapešti roku 1888 procházel s přítelem v parku, recitoval „božskou pasáž" z Goethova Fausta a jeden z veršů ho inspiroval. Vzal paličku a nakreslil s ní do písku diagram indukčního motoru – byl to jeden z prvních vynálezů, kterými Tesla změnil svět.